İçeriğe git


Resim
- - - - -

6.2.2 Arms Warrior - PvP Rehberi


 • Please log in to reply
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1 Redjaw

Redjaw

  Scout

 • Members
 • 4 İleti

Yazma tarihi: 25 Ocak 2016 - 02:41 ÖS

Herkese merhaba,

Oyunhub forumunu lonca reklamları için senelerdir kullanıyoruz. Benim de lonca alımı için reklam amaçlı açtığım bir başlık var. Hemen aşağıda görülen linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.oyunhub.c...üyeleri-arıyor/

Oyunhub forumu bize bu katkıyı sağlarken kendimi borçlu hissederek iyi bildiğim bir hususta bilgilerimi paylaşmak, warrior'ın son patchten sonraki son durumu ve en güncel hali ile PvP'deki yeri ile ilgili bildiklerimi ifade etmek istedim.Öncelikle söylemek isterim ki, bu başlık altında sadece uzun süredir oynadığım arms warrior hakkında bilgilendirmeler yapacağım. Ve paylaşımlarım sadece PvP odaklı olacaktır. Mümkün mertebe bu başlık altından ya da özel mesajla sorulacak sorulara da cevap vermeye çalışacağım.

Arms Warrior

Oyunun en başından beri var olan warrior klasının speclerinden biri olan arms warrior expansionların çoğunda mortal strike ve cleave dps olarak battleground ve arenalarda spot bulmaktadır. Dönem dönem defansif özellikleri düşürülmüş ve/veya yükseltilmiş olsa da verdiği hasarlar ek paketler arasında çok büyük farklar yaratmamıştır. Arms warrior genel anlamda eşya,talent,glyph ve enchant bazında doğru inşa edilmiş bir warrior ise iyi vurur. Rakip oyuncuya iyi yapışır ki mobility dediğimiz hadisedir. Ancak klasına hakim oyuncular karşısında defansif açıdan yeterli olmadığı için şu sıralar 1s1'de zorlanmaktadır, hatta bazı klasları mekanikler gereği yenmesi mümkün değildir. Bu başlıkta değerlendireceğim şey şu klası nasıl indirirsiniz, bu klasa ne yaparsınız olmayacak. Onu başka bir başlık altında ifade edeceğim.

Bu başlık altında, PvP ve RBG'ye başlangıçta neler yapmalısınız, hangi takıma karşı hangi talentler, default talentleriniz vs.

Talent Seçimleri

15-Juggernaut,Double Time,Warbringer

Juggernaut - Juggernaut kullanan warriorlar old school warriorlardır. 12 sn. bir şarj disiplini yeni oyuncular için kazanılması zor bir alışkanlıktır. Laddera baktığımızda Juggernaut kullanan warrior çok nadirdir. Ancak ladderda ilk 10 arms warriordan 5i Juggernaut kullanmaktadır. 

Double Time -Laddera bakıldığında warriorların neredeyse yarısı Double Time kullanmaktadır. 2 adet şarj verir. Mekanik gereği charge skilliniz 12 sn. bir rage verir. Bu sebeple iki kere üst üste atılan chargelardan sadece birinde rage build edersiniz. Ancak iki charge mobility ve rakibi yakalama anlamında ya da ileride göreceğimiz focus target combolarında müthiş avantaj sağlar.

Beraberinde kullanmanız gereken glyph ;
Glyph of Bull Rushtır. Ekstra olarak charge esnasında build ettiğiniz ragee 15 rage ekler ki, rotasyonunuzu tamamlamanızda rahatlık sağlar.
Warbringer - Laddera bakıldığında çoğu warriorın kullandığı lvl.15 talenti olduğunu farketmeniz çok zaman almaz. Bu talent mevcut charge skilinize ek olarak hedefinizi 1.5 snlik stun efekti sağlar.
Beraberinde kullanmanız gereken glyph ;
Glyph of Blitzdir. Bull Rush ile beraber kullanamazsınız. Ve efekt olarak hedefiniz haricinde ekstradan 2 kişiyi root eder.

Lvl.15 talentleriniz talent-gylph buildi olarak;
1-Double Time - Glyph of Bull Rush ya da 
2-Warbringer - Glyph of Blitz olmalıdır.
1 nolu seçenek 3s veya 2s te çok ihtiyacınız olan mobilityi sağlayarak main targetınız haricinde rakibinizin takım arkadaşına/larına fear,interrupt, stun vb. efektleri kullanabilmenizi ve sonrasında main targetınıza dönebilmenizi sağlar.

2 nolu seçenek ise yine 2s ve 3s te rakibiniz melee ağırlıklı ve hedef olarak seçip burst yapacağı klas belli ise kullanılması uygundur. Takım arkadaşınıza peel yapabilmenizi sağlar, rakibi oyalar, yavaşlatır. Cleave damage yapabilmeniz için aynı karede tutar.

RBGde ise yine melee ağırlıklı bir takım var ise kullanacağınız talent-glyph kombosudur. Rakip takımın melee üyelerinin aynı targetı seçerek sizin takımınızdan bir healerı seçmeleri ve onu alt etmeye çalışmalarına bir kontra-atak sağlar, hem bu melee rakiplerinizi bir arada tutarsınız ve böylelikle ikisine birden vurursunuz hem de healerınız kaçmasını sağlayacak fırsatı verirsiniz.

Daha basite indirgemek gerekirse;
Warriorın antisi genel anlamda casterlardır. Ve iyi kite edebilen klaslar. İşte bu klasları alt etmek için ihtiyacınız olan şey yüksek mobility,yüksek hasar için rage build etmek. Bu sebeple 1inci tercih akıllıca olacaktır.

RBG ya da melee bazlı 3s maçlarda ise rakibi kısıtlayarak baskı kurmak adına 2in tercih daha akıllıca olacaktır.

30-Enraged Regeneration,Second Wind,Impending Victory

Lvl.30 talenti için söylenecek fazla bir şey yok, hiç şüphesiz Enraged Regeneration kullanmanız gerekir. Enraged Regeneration sizin yegane survival abilitylerinizden birisi olup, Rallying Cry ile birlikte kullanıldığında işe yarar hale gelir.

45-Taste for Blood,Sudden Death,Slam

Lvl.45 talentlerinde bir Arms Warriorın kullanması gereken talent Sudden Deathdir. Çok nadirende olsa Slam kullanan warriorlar bulunmaktadır ancak Sudden Deathe kıyasla 20/1 oranında daha az tercih edilir. Sudden Death ile birlikte kullanmanızı önereceğim bir addondan bahsetmek gerekirse o da PowerAuras olur. Procla vuruş şansı doğuran skilleriniz, Execute gibi procladığında ekranda dikkatinizi çekecek bir efekt çıkması çok akıllıca olur. Proclarınızı o saniyede vurmanıza kolaylık sağlayacak zamanla refleks haline gelecektir.

60-Storm Bolt,Shockwave

Lvl.60 talentinde aynı lvl.15 talentinde olduğu gibi, karşı takıma göre seçim yapmanız gerekir. Eğer 2s oynuyorsanız, Shockwave mantıklı değildir. 3s oynuyor ve karşınızdaki ekip range veya casterlardan oluşuyorsa yine Shockwave mantıklı değildir. Storm Boltu seçmeniz gerekir. Kimi zaman rakibi durdurmak için ya da kimi zaman interruptınız CD de ise interrupt etmek için Storm Bolt muhakkak gereklidir.
Ancak RBG yapıyorsanız, Shockwave vazgeçilmezdir. Özellikle DK,Warrior ve Balance Druid üçlüsünden oluşan bir DPS grubunuz varsa, Mass Grip + Shockwave + Beam takım wipelatır. 

Bilmeyen arkadaşlar için dip not olarak belirtelim. Shockwave CDsi 40 sndir. Ancak 3 targettan ve fazlasına atmış iseniz CDsi 20 snye düşer. Warriorın RBG spotunda mutlaka olmasının yegane sebeplerinden biri bu skilldir.

75-Mass Spell Reflection,Safeguard,Vigilance

Lvl.75 talentide karşı takıma göre seçim yapmanız gereken bir talent satırıdır. Eğer bir healer ile oynuyorsanız ve healeriniz size uzak durması gereken bir healersa Vigilance almanız gerekir. Eğer takım arkadaşınız size yakın duran ve kombatın içinde olan bir healer ya da dps ise Safeguard almanız gerekir. Gerektiğinde onun yanına giderek %20 damage reduction vermek ve etrafındaki rakipleri yavaşlatmanızı sağlayacak pozisyona gelmenizi sağlar.

Ancak RBG yapıyorsanız Mass Spell Reflection vazgeçilmezdir. Bu talentte Warriorın RBG spotunda olmasını sağlayan yegane sebeplerden bir diğeridir.

90-Avatar,Bloodbath ,Bladestorm

Eğer rakibinize tek atabilecek bir takım arkadaşınız varsa Avatarı tercih etmek doğaldır. Ancak yine melee rakiplerden oluşan bir takım ile karşı karşıya iseniz bu talent kullanılabilir. Aksi halde range ve casterdan oluşan rakip takım, Avatar açmış bir warriorı nasıl tutması gerektiğini bilir ve muhtemelen sizi oynatmaz.

Bu sebeple yeri geldiğinde trinket niyetine yeri geldiğinde recklessness ile birlikte açılıp trinket proclayarak güzel aoe damage çıkarmak için kullanılacak ve çoğu zaman tercih edilmesi gereken talent Bladestormdur.

100-Anger Management

Lvl.100 talentinde tercih etmeniz gereken talent Anger Managementdır.Kullandığınız her 30 rage karşılığında passive skill olarak warriorı warrior yapan bütün special abilitylerinizin CDi 1 sn düşürür. Çok rage yakan ve çok agresif oynayan warriorların tempo arttırmasını sağlar ve kesinlikle vazgeçilmezdir.

Glyph Seçimleri
Daha öncede belirttiğimiz üzere;
Major Glyphlerinizden biri rakibin durumuna göre ve seçtiğiniz talente göre;
Glyph of Bull Rush ya da Glyph of Blitz olacaktır. 
Kalan 2 slotdan 1i ise;
Kesinlikle vazgeçilmez bir Glyph olan;
Glyph of Rude Interruptiondır. Bu glyph pummel ile yaptığınız başarılı bir interrupt sonrasında 20 sn. süren bir buff verir ve verdiğin total hasar %6 artar.
Kalan 1 slot ise yine rakibinve şartların durumuna göre seçebilirsiniz. Önerilerim şunlardır.
Glyph of Wind and Thunder - RBG yapıyorsanız, melee olarak kombatın hep ortasında olacağınızdan yeni alınmış bir basei karşı tarafa kaptırmamak için kullanacağınız yegane skill Whirlwind ve Thunder Claptir. Ve bu glyph, bu skillerin rangelerini 4 yard arttırır. Bu bir bayrakaltı mücadelesinde takıma büyük katkı sağlar.
Glyph of Heroic Leap - Mevcut Heroic Leap skillinize ek olarak heroic leapı attıktan sonra 3 sn.liğine %70 süratle koşmanızı sağlar.
Glyph of Death from Above - Mevcut heroic leap skillinizin rangeini 15 yard düşürür ama CDsinide 15 sn düşürür.
Mobility anlamında bunlardan biri tercih edilebilir.
Glyph of Mortal Strike - Herhangi bir rakibin üzerinde mortal strike efekti varsa healearınızdan %10 heal daha fazla almanızı sağlar. Ki arena da çoğu zaman tercih edilen bir glyphtir.

Tek rakip rotasyonu
1-Charge
2-Rend
3-Hamstring
4-Colossus Smash
5-Mortal
6-Proclarsa Execute
7-Whirlwind
8-Proclarsa Execute


Tek targetta yüksek CDsi olan abilityleriniz hariç izlemeniz gereken rotation budur.
Shockwave,storm bolt,bladestorm,avatar,bloodbath,recklessness vs. bütün diğer skilleriniz rakibinize ve combata göre şekillenmesi gerekir.İşte bu noktada rotasyonu çok kolay ve hızlı yapmanız gerekir ki; combatı okuyup rakibin size ne ile geleceğini kestirebilesiniz. Bu sebeple makrolarımız devreye giriyor.

1-Açılış
#showtooltip Charge
/cancelaura Bladestorm
/cast Charge
/cast Hamstring
/cast Rend
Bu makro ile bladestorm efektinde dönüyorsanız hemen durur, hedefinize charge atarsınız ve bu makronuzu spamlayarak önce hamstring atar yavaşlatır, sonrasında yaralarsınız.

2-Pressure

#showtooltip Sweeping Strikes
/cast Thunder Clap
/cast Sweeping Strikes
Artık thunder clap attınız ve sweeping strikesı açtınız. Şimdi hedefinizin yanındakilere de vuracaksınız.Her bir melee targeta rend ve hamstring i dağıttınız,hatta belki de bir shockwave ile ortamı şenlendirdiniz artık geriye rakibi yok etmek kalıyor.
Ana hedefinize colossus smashı vurduktan sonra tercihen recklessness ile mortal ve sonrasında bladestorm daha büyük boost çıkarır ve muhtemelen size recklessness efektli, sudden death procuyla bir execute kazandıracaktır. Çünkü muhtemelen trinketiniz proclamış ve silah enchantınız proclamıştır.

3-Burst
#showtooltip Recklessness
/cast Recklessness
/cast Avatar
/use 13
/use 14

Duruma göre bladestorm erken kapatıp Execute vurabilirsiniz.
#showtooltip Execute
/cancelaura Bladestorm
/cast Execute

Ama karşınızda klasına hakim, işini bilen, warrior klasını tanıyan, iyi kite yapan ya da güzel survival abilityleri olan bir klas var bütün planınızı bozdu. İşte bu noktada kendinizi kollamanız gerekir.
Öncelikli olarak fear deneyin ve dikkatleri üzerinizden çekmeye çalışın, pozisyon olarak geriye düşün.
Eğer damage aldıysanız ve %20-30 gibi healthiniz düştüyse Enrage Regeneration kullanmaktan çekinmeyin. Cooldownınızı bir an önce kullanın ki bir an önce dolmaya başlasın. Eğer durum daha vahimse;

#showtooltip Enraged Regeneration
/cast Rallying Cry
/cast Enraged Regeneration

Hala toparlanamadıysanız ve sizi kombattan çıkarmıyorlarsa Die by the Sword vakti gelmiştir. Bu noktadan sonra geriye tek bir şey kalıyor.Hayatta kalmak ve toparlanmak. Toparlanmak için az önce kullandığınız cooldownlarınızla aşağı yukarı 10-12 sn. lik bir boşluk kazandınız. Ama hala oradan çıkamıyorsanız;

#showtooltip Shield Barrier
/cast Defensive Stance
/cast Shield Barrier
Damage reduction aldınız ve rageinizi kendinizi savunmaya ve hayatta kalmaya harcıyorsunuz. 

Ya da 

#showtooltip Intervene
/cast Intervene [[email protected]]

Veya;

#showtooltip Safeguard
/cancelaura Bladestorm
/cast Safeguard [target=takım arkadaşınızın adı]


Teşekkürler.
Nacizane tavsiyelerimdir. PVP ve RBG yapmayı planlayan yeni warriorlara çok şey katacaktır.


 • 1

#2 Leo

Leo

  Corporal

 • Members
 • 164 İleti

Yazma tarihi: 27 Ocak 2016 - 09:19 ÖÖ

Ellerine, emeğine sağlık.


 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı