İçeriğe git

Resim
- - - - -

Hadron çarpışmasına sayılı günler kala...

• Please log in to reply
Bu konuya 109 yanıt gönderildi

#1 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 03 Eylül 2008 - 02:46 ÖS

Resmi ekleyen

Dünyanın En Büyük ve En Güçlü Parçacık Hızlandırıcısı - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı
Dünyanın çeşitli bölgelerinde bilimciler, evrenin en büyük sırlarını çözmek amacıyla devasa makineler inşa ediyor. İsviçre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı- Large Hadron Collider-LHC, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı sayılıyor.

BüyüklüğüHalka şeklindeki tünel 24 kilometre uzunluğunda. Dolayısıyla tümü 4 saatte dolaşılabilir. Kapladığı alana bir Bermuda, Monaco ve dört Vatikan sığdırılabilir.

Resmi ekleyen

Nerede?
Yerin 80 metre altına gömülü. Cenevre yakınlarındaki CERN parçacık fiziği laboratuvarında Fransa ile İsviçre sınırı üzerinde bulunuyor.

Niçin üretiliyor, hedefi nedir?
Big Bang'den hemen sonra oluşan koşulları yeniden yaratarak maddenin temel yapısını ortaya çıkartmak ve varolduğu iddia edilen Higgs parçacığını aramak. LCH, protonları ışık hızına çıkartarak 14.000 milyar elektrovolt'luk enerji ile kafa kafaya çarpıştıracak. Bu, Illinois'daki Fermi Ulusal Laboratuvarı'ndaki Tevatron adlı güçlü hızlandırıcıdan bugün en güçlü hızlandırıcı- 7 kat daha yüksek bir enerjiye eşittir.

Niçin bu kadar büyük?
Aslında LCH'nin niçin bu kadar küçük olduğunu sormak daha doğru. Maliyeti olabildiğince azaltmak istendi. Yeni bir çarpıştırıcı için pahalı bir tünel kazmak yerine, fizikçiler daha önce CERN'de bulunan elektron ve pozitron hızlandırıcısının yerine LHC için gerekli olan 50.000 tonluk donanımı koydular.

Kim çalışıyor?
30 ülkeden 600 bilim adamı ve mühendis. Türk araştırmacılar da projenin içinde.

Durumu
Mıknatıslar CERN'de gelmiş bulunuyor. İlk proton 2007 yılında çarpışmıştı.

Maliyeti ne kadar?
3.2 milyar İsviçre Frangı-yaklaşık 2.5 milyar dolar

Daha büyüğü olacak mı?
LHC hálihazırda yapım aşamasında olsa da, fizikçiler bir sonraki parçacık hızlandırıcısı ile ilgili planlar yapmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar. Şu anda gönüllerinde 30 kilometre uzunluğunda bir makine yatıyor. Bu makinenin, en az 500 milyar elektrovolt'luk bir enerji ile elektron ve pozitronları çarpıştırması düşünülüyor.

Resmi ekleyen

Bu bilgiler çok da güncel değil çalışmalar oldukça ilerledi ve HADRON'a 7 gün kala yorumlarınızı bekliyorum...
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81
Tránquillizer 82 Gwilwileth 90 Ivy 85 Pati 82 Bisküvi 66 @Nagrand, WoW

#2 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 03 Eylül 2008 - 03:27 ÖS

Evren nasıl oluştu?

Bu basit gibi görünen ama gayet kazık olan sorunun cevabının kalan bölümleri (büyük bir ithimalle bir bölümü hepsi değil) cevaplanacak ve en önemlisi gözlemlenecek. Artık evrenin oluşması teorilerle değil deneylerle açıklanacak. Bu büyük bir olay. Tüm islam alemine hayırlı Hadron Çarpışmaları diliyorum (ne dedim ben şimdi.)

NoT: Prepare for Unforseen Consiquences... (e half life oynamışsınızdır mutlaka hepiniz dimi.)
  • 0

#3 ancientsign

ancientsign

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.012 İleti

Yazma tarihi: 03 Eylül 2008 - 05:39 ÖS

Bu konuda bazı bilim adamlarının kaygıları var oluşabilecek küçük kara deliklerin dünyayı yutması tehlikesi gibi -ki bunu ben de paylaşmadan edemiyorum...Bu konu hakkında dolu dolu birşeyler yazacak kadar bilgim yok,deney hakkında da oluşabilecek durumlar için ama okuduğum 3-4 kitaptan çıkardıklarım beni böyle bir olasılık karşısında yusuf yusuf etmiyor değil..
  • 0

#4 Marv

Marv

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 3.507 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 03 Eylül 2008 - 06:56 ÖS

Ya sonuçta hepimiz o karadeliği boylamayacakmıyız? Ha bu gün,ha yarın.! Evham etme ancientsign. ;)
  • 0

#5 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 03 Eylül 2008 - 07:23 ÖS

6 gün daha oruç tutalım biz en iyisi ;):)
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81
Tránquillizer 82 Gwilwileth 90 Ivy 85 Pati 82 Bisküvi 66 @Nagrand, WoW

#6 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 04 Eylül 2008 - 12:28 ÖÖ

Prepare for Unforseen Consiquences... Zen'e kapı açılırsa o zaman enlemesine yedik işte.
  • 0

#7 Zimonze

Zimonze

Knight

• Members
  • 388 İleti

Yazma tarihi: 04 Eylül 2008 - 02:18 ÖÖ

6 gün daha oruç tutalım biz en iyisi :):D

bittiğim an:D:D
  • 0

#8 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 04 Eylül 2008 - 02:55 ÖÖ

En temiz ölüm şekli olur herhalde.
Bir de topluca gideceğimiz için gözümüz arkada kalmaz :D

Ama bence elde edilmesi beklenen bilgiler için alınması gereken bir risk :)
  • 0
Paper is fine, nerf rock.

Best regards,

Scissors

#9 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 12:58 ÖÖ

sadece kara delik değil ki kanımca kara delik senaryosu en iyimser olanı :)

kara delik teorisinin yanında manyetik alan etkisi, mekanik kuantum vakumu ve en sinir bozucu olan mutlak madde teorilerinden de söz ediyorlar.

ama şöyle düşündüğümüzde birden çok küçük kara delik çıkması da ihtimal dahilinde olduğundan ve iki kara delik karşılaştığında birşelip büyüdüklerinden ve kara deliklerin büyüme hızlarını düşündüğümüzde o da en az diğerleri kadar tehlikeli oluyor :)

olaya kenderler gibi bakıp ölümün hayatınızda yaşayacağınız en büyük deneyim olduğunu düşünün :D belki geri gelirsiniz ve torunlarınıza anlatacağınız güzel anılarınız olur :D
  • 0

#10 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:19 ÖÖ

olaya kenderler gibi bakıp ölümün hayatınızda yaşayacağınız en büyük deneyim olduğunu düşünün :D belki geri gelirsiniz ve torunlarınıza anlatacağınız güzel anılarınız olur :D

Bu da benim bittiğim an. Sopamı hazırlıyorum gidebiliriz.
  • 0

#11 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:36 ÖÖ

Kenderlerin ölmeden önceki meşhur sözünü (''Oops!'') o gün bilimadamlarından duyabiliriz :D
  • 0

Best regards,

Scissors

#12 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:41 ÖÖ

Ama Higgs parçacığı... ahhh ulan!!! (Uzaylıya taş atan türk'ten sonra uzay boşluğunda bilim adamına atacak parçacık arayan Türk vatandaşımızın hedefine ulaşması. Bilim adamımızın Türkçe konuşması ise apayrı bir güzellik.)
  • 0

#13 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:49 ÖÖ

o değil de şu da var kara delik ihtimalinin yanında solucan deliği ihtimali de var yani bir süre içinde bize öğretilen gerçekler bir an içinde yalan olabilir. dünyanın ekseninde dönme süresi dünyanın çekim kuvveti altında bulunduğu cismin etrafında dönme süresi, kutupların yerinn ve açısının değişmesi ortalama sıcaklığın değişmesi gibi.

bir anda samanyolundan ayrılıp başka bir galakside çıkabiliriz. haaa gittiğmiz yerin şartları bize uygun olur hayatta kalır mıyız bilinmez ama kalmazsak, bu makina durdurulmayacakmış ki bu durumun veya kara deliğin tekrar açılması söz konusu olacaktır, dünya en sonunda kara delik tarafından yutulana kadar belki 3-5 solucan deliğinden geçer, başı boş şekilde dolaşacaktır.

eğer başka türlerin varlığının olduğunu da hesaba katar isek tekrar çıkacağımız yerdeki medeniyetin gezegenine zarar verme ihtimalimiz de var ki o zaman giderken boş gitmemiş yanımıza başkalarını da götürmüş oluruz. :D

sonuç olarak günah x 2 olur :D isterseniz hiç yemek yemeden full time oruç tutun günah x 2 = oruç x 2 :)
  • 0

#14 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:53 ÖÖ

Ben şimdiden eğlenmeye başladım :D
Güneş kremi götürebiliyor muyuz giderken?
  • 0

Best regards,

Scissors

#15 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:58 ÖÖ

zamanın birinde arkadaş bir laf etmişti yakında kıyamet kopacak diyorlar, gelse de beraber kopsak gibi birşeydi. sanırım öyle olacak eğer bu teorilerden birisi gerçek olursa hep beraber kopucaz. güneş kremi, güneş gözlüğü, eski çizgi romanlar i-pod herşeyi almak lazım. :D

neyse ya geyiğe vurmayalım daha fazla burada gececiler bölümünde yapalım bu geyiği
  • 0

#16 rcknrll

rcknrll

Legionare

• Members
  • 373 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 01:58 ÖÖ

Forsaken 'lara katılırız bizde,fenamı işte..Oyunda Ud,Gerçek hayatta Ud.. :D
  • 0

#17 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 02:02 ÖÖ

İnsanoğlu bulunduğu yerin nasıl oluştuğunu merak ettiği için onu yoketme riskini göze alıyor. Paradoks seziyorum xD
  • 0

#18 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 02:09 ÖÖ

öyle dedin de evrenin ilk anını simule etmek diyorlar duruma peki şöyle bir durum olursa

evrenin ilk anı simule edilir ki bu deney simulasyondan çok gerçek duruyor. yani yeni bir evren yaratmak dersek ve evrenin büyüme hızını düşünürsek kısa bir süre içinde bizim evrenimiz yok olmaz mı acaba O.o
  • 0

#19 Xlaronak

Xlaronak

Knight Lieutenant

• Members
  • 710 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 02:22 ÖÖ

Eğer bir karadelik oluşma şansı varsa tabiki sıfırdan bir evren oluşma şansı da var xD işte öyle bir şey olursa aşırı dincilerin yüzündeki ifadeyi görmek hatta ve hatta bütün dünyadaki yobaz kesimin yüzlerini görmek isterim. Ondan sonra varsın bizim dünyamızı yutsun yeni evren.

Ayrıca bizim evrenimizi değil ama kısa bir zmanda pek çok yıldızı hatta galaksiyi yutacağını düşünebiliyorum. Tabi kısa zamanın ne olduğuna bağlı. Zaman izafi'dir nede olsa xD
  • 0

#20 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2008 - 02:26 ÖÖ

bana kalırsa bu deneyin amaçlarından teki de dini inaçları bir şekilde sabote etmek.
  • 0

1 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı