İçeriğe git


Resim
- - - - -

Hadron çarpışmasına sayılı günler kala...


 • Please log in to reply
Bu konuya 109 yanıt gönderildi

#101 Outlaw_tr

Outlaw_tr

  Senior Sergeant

 • Members
 • 120 İleti

Yazma tarihi: 28 Eylül 2009 - 04:08 ÖS

ben fizikçi olmasamda kara delik oluşturmak için çok büyük kütleler gerekiyor bunu biliyorum yani bu kadar küçük gezegende kara delik oluşmaz kara delik oluşturmak için güneş sisteminin yüzlerce misli çapında bir kütle gerekir yani korkmanız gereksiz
 • 0

#102 undomiel

undomiel

  Champion

 • Members
 • 1.060 İleti

Yazma tarihi: 11 Ekim 2009 - 07:36 ÖS

ben bu araştırmaya bayılıyorum ve sonucunu merakla bekliyorum. tabi bu yıllar alacak.
 • 0

#103 undomiel

undomiel

  Champion

 • Members
 • 1.060 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2009 - 11:33 ÖÖ

CERN'de ilk patlama gerçekleşti

Büyük Patlama ortamının oluşturulması amacıyla yürütülen yüzyılın en büyük deneyinde düşük enerjili ilk proton çifti birbiriyle çarpıştırıldı. Yaklaşık bir yıl tamir geçiren çarpıştırıcının yeniden çalıştırılmaya başlanmasından sadece üç gün sonra gerçekleşen çarpışma, deneyi yapan ve izleyen yüzlerce bilim insanı arasında heyecan yarattı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (European Organization for Nuclear Research - CERN) Genel Direktörü Rolf Heuer, ilk parçacık çarpışmalarının bugün öğleden sonra gözlemlenebildiğini belirterek, "Bu kadar kısa zamanda bu kadar yol almak büyük başarı" dedi.

Deneyin sözcülerinden Jurgen Schukraft da, "Kontrol merkezi çok kalabalıktı ve herkes ilk çarpışmalar görüldüğünde sevinç çığlıkları attı" dedi. Cern'in bir başka sözcüsü Andrei Golutvin de, gözlemledikleri parçacık çarpışmalarının yarattığı izlerin muhteşem olduğunu söyledi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (Large Hadron Collider - LHC) bulunan dev dedektörlerden Atlas, ilk çarpışmayı TSİ 15:22'de kaydetti. Diğer dedektörlerden CMS çarpışma göremezken, Alice ve LHCb TSİ 19:00'dan sonra başka çarpışmalar tespit etti.

Çalışmaları ve hazırlıkları 20 seneye yakın bir süredir devam eden LHC'deki ilk çarpışmalardan dedektörlerin topladığı verilerin kapsamı ve niteliği izleyen haftalarda analiz edilecek. LHC'nin yüksek enerjili proton çarpışmasına sahne olması için henüz erken olduğu, en şiddetli çarpışmaların 2010 sonunda veya 2011 başlarında gerçekleşeceği belirtiliyor.


TIKIR TIKIR İŞLİYOR
CERN yetkilileri bir yıl aradan sonra geçen cuma yeniden çalıştırılmaya başlayan çarpıştırıcısının hızı ve işleyişinden çok memnun olduklarını da ekledi.

Geçen yıl beş gün çalıştırılan LHC'den o zaman elde edilen verilerden çok daha fazlasını sadece 1-2 saat içinde aldıklarını söyleyen hızlandırıcı direktörü Steve Meyers, arıza giderilmesi için de olsa deneye bir yıl ara vermenin faydalı olduğu yorumunu yaptı. Meyers, geçen bir yıl içinde bazı teçhizatın daha yeni olanlarıyla değiştirildiğini ve kullanılan bazı yazılımların da güncellendiğini söyledi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 14 ay aradan sonra tekrar çalıştırılmış ve bu denemelerin başarılı olması halinde deneyin ne zaman yapılacağı açıklanmamıştı.

Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Bu ışın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıkların görülmesi bekleniyor.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar değerindeki Hadron Çarpıştırıcısı, ilk geçen yıl çalıştırılmış, ancak bir ton helyumun tünele sızmasına yol açan elektrik bağlantısı arızası yüzünden sistem kapatılmıştı.

Bu ay başında da bir kuşun düşürdüğü ekmek parçası veya kırıntılarının LHC'de "küçük" bir ısınmaya yol açan bir kısa devreye neden olduğu belirtilerek, bunun üzerine sistemin kendini kapattığı açıklanmıştı.


kaynak: milliyet
 • 0

#104 Silvermoon

Silvermoon

  General

 • Members
 • 2.234 İleti

Yazma tarihi: 04 Aralık 2009 - 12:49 ÖS


Bu ay başında da bir kuşun düşürdüğü ekmek parçası veya kırıntılarının LHC'de "küçük" bir ısınmaya yol açan bir kısa devreye neden olduğu belirtilerek, bunun üzerine sistemin kendini kapattığı açıklanmıştı.


Mühendislerden biri başını dert den kurtarmak için boruların üzerinde otururken yediği sandiviç den dökülen ekmek kırıntıları için salladığı güzel bir hikaye olsa gerek xD (kendi hayali düşüncem)
 • 0

#105 predator09

predator09

  Centurion

 • Members
 • 906 İleti
 • Locationİzmir

Yazma tarihi: 04 Aralık 2009 - 02:11 ÖS

Mühendislerden biri başını dert den kurtarmak için boruların üzerinde otururken yediği sandiviç den dökülen ekmek kırıntıları için salladığı güzel bir hikaye olsa gerek xD (kendi hayali düşüncem)


güzel düşünce xD:mrgreen:
 • 0

#106 undomiel

undomiel

  Champion

 • Members
 • 1.060 İleti

Yazma tarihi: 04 Aralık 2009 - 11:26 ÖS

Mühendislerden biri başını dert den kurtarmak için boruların üzerinde otururken yediği sandiviç den dökülen ekmek kırıntıları için salladığı güzel bir hikaye olsa gerek xD (kendi hayali düşüncem)


ahahah :D:D hakkaten yaa.. =d doğru diyorsun bencede öyledir =d
 • 0

#107 zzers

zzers

  Senior Sergeant

 • Members
 • 102 İleti

Yazma tarihi: 03 Ocak 2010 - 05:26 ÖS

Wow Oyniyarak Olucem Zuahahaahah :) Billize Kufur Edicem Tam O An :)
 • 0

#108 asmeron

asmeron

  Knight

 • Members
 • 358 İleti

Yazma tarihi: 23 Mart 2010 - 04:00 ÖS

ALINTIDIR

CERN'deki asrın deneyi hakkında çok söylenti var; ama bu rekor söylenti değil, gerçek...

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHC), partikülleri şimdiye kadar çıkarılmış en yüksek hıza getirerek yeni bir rekor kırdı.

3.5 teraelektron voltluk iki ışın başarılı bir şekilde birbirleri etrafında dolaştırıldı. Şimdi hedef iki ışını bu hızda çarpıştırmak.

CERN'in teknoloji ve hızlandırıcı müdürü Steve Myers, "Işınları 3.5TeV'e ulaştırmak, 2008'in Kasım ayında yaşadığımız arızadan beri yaptığımız geliştirmelerin bir kanıtıdır" diyor ve " LHC takımının bağlılığı ve sabrı açısından da büyük bir ödüldür" diye ekliyor.

Çalışma 0.45TeV'le başlamış kısa sürede 1.18'e ve ordan da 2.36'ya kadar ulaşmıştı. 7TeV'e ulaşılınca CERN, LHC'yi 2010'un sonunda ufak bir teknik duraksamayla, 18-24 ay boyunca devamlı olarak çalıştırmayı planlıyor.
 • 0

#109 xxfearxx

xxfearxx

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 558 İleti

Yazma tarihi: 18 Mayıs 2010 - 10:27 ÖÖ

Dünyaya gelirken geçtiğimi hayal meyal hatırlayabildiğim karadeliktir..
 • 0

#110 hepsinerede

hepsinerede

  Sergeant

 • Members
 • 144 İleti

Yazma tarihi: 01 Mayıs 2013 - 11:07 ÖÖ

bir nesne yere düştüğü zaman insanlığın ilk çağlarında bunu ilahi güçlerin yere doğru ittiğini düşünürdük.deniz kabardığında poseydon derdik zeus derdik yer altı tanrısı bir şey yaptığında deprem oluyor derdik .sonraları hz.davut hz.isa hz.muhammed geldiğinde bunun sebebi Allah deriz (dik.)
200 yıl kadar önce newton kütle çekimini buldu ve onunla dalga geçtik hakaret ettik .aslında yere düşenin kütle çekimi sayesinde olduğunu söyledi.denizin kabarması gece gündüzün oluşması.her şeyin aynı ilahi güç gibi belli bir belirlilikle(determnizim,kader) hareket ettiğini öğretti bize newton .evrenin kurulmuş bir saat zammanı gelince depremin olacağı öleciğimiz kayıtlı olduğunu söyledi
albert einstein.
yazılı 1800 yılda ilahi güçle insanlık pek ilerlememişti.zaman newton un zamanıydı.karl marks dediki her şey belirliyse insanın akıllı uyanık gerizekalı güçlü zayıf olması onun suçu değildi.her kes eşit yararlanmalıydı her şeyden,eşit olmlıydı herkes.hatta din bir afyondur dedi.
200 yıl geçti bilim toplumunun üzerinden köle gine köle kimse eşit yaralanmıyor herşeyden.
hadron çarpıştırıcısına bağlıyım sözümü.kuantum denen meret 10 yıldır popüler.newton kütle çekimi var dediğinde baya dalga geçildi.kunatumun şuan dalga geçilme evresindeyiz.BİR YERLERDE BİLİM ADAMLARI BİR ŞEYLER BULUYOR (HADRON) AMA AÇIKLAMADA NEDEN BULUNMUYOR YOKSA 200 YILLIK BİLİM TOPLUMUNUN SONUMU GELDİ.
200 yıldır yere bir şey düştüğünde kütle çekimi dedik durduk,kısadan düşünmeden hareket ettik .kendinizi 200 yıl önce yaşıyormuş gibi düşünün her şey ilahi düştüyse düştü napıyım.
karl marks ın "din bir afyondur" demesini ele alarak yoksa bilimde ondan daha büyük bir afyonmu!
10 binlerce bilim adamı var insanlık ne halde. bilim insanı ilahi zamanlardan bir adım öteye insanlığı getirdimi!
hadron da bulunan sezinlenen aslında 200 yıllık bilim toplumunun bittiğinin habercisi ,50 yıllık bir sancınn ardından hoşgeldin kuantum diyeceğiz.dalga geçeceğiz hakaret edeceğiz(like to ilahi zamandan newton bilim dünyasına geçiş)ama bunn önüne geçemiyeceğiz.
kıssadan hise 10 yaşındada 90 yaşındada kendin için yaşa başkası için değil
 • 0
yandex in google out.android in microsoft out.tesla in edison out.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı