İçeriğe git

Resim
- - - - -

C programlama dili tavsiyesi

• Please log in to reply
Bu konuya 17 yanıt gönderildi

#1 Zimonze

Zimonze

Knight

• Members
  • 388 İleti

Yazma tarihi: 03 Ekim 2008 - 02:35 ÖS

Merhaba arkadaşlar ben c programlama dili öğrenmek istiyorum...bu dilden önce başka bir dil öğrenmem gerekiyor mu? gerekmiyorsa ben direk bir kitap almak istiyorum c programlama dili ile ilgili bana tavsiye edebileceğiniz bi kitap var mı?
  • 0

#2 dogusural

dogusural

First Sergeant

• Members
  • 193 İleti

Yazma tarihi: 04 Ekim 2008 - 02:03 ÖÖ

ALFA yayınlarının bu konuda kitapları vardı sanırım.Elektronik ve programlama dilleri,autocad hakkında bazı kitaplarını gördüm C # da gördüm ama temel C görmedim.
  • 0

#3 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 04 Ekim 2008 - 12:06 ÖS

C den başlayabilir daha sonra java ile devam edebilirsin.

Sana bir çok tavsiye verebilirim;

- C programlama dili (Şerafettin Arıkan) 2. genelleştirilmiş Baskı
- A dan Z ye C Kılavuzu (Kaan Aslan) (pusula yayıncılık) 1. Baskı
- C ile programlama teknikleri (Galip Özel) (Türkmen kitabevi)

Ve ders kitabı olarak okutulan benim için favori kitap olan;

C Programlama Dili (Dr. Rıfak Çölkesen) Papatya yayıncılık

Sormak istediğin soru olursa C ile ilgili bana sorabilirsin :)
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81
Tránquillizer 82 Gwilwileth 90 Ivy 85 Pati 82 Bisküvi 66 @Nagrand, WoW

#4 dogusural

dogusural

First Sergeant

• Members
  • 193 İleti

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 03:22 ÖS

Sence c evde tek basına çalısılarak ogrenilir mi?
C yi atlayıp direk java ogrenmeye baslasam bir sorun olur mu ?
  • 0

#5 Zimonze

Zimonze

Knight

• Members
  • 388 İleti

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 04:17 ÖS

bu arada C'den önce basic öğren dedi bir arkadaş.bu tam olarak ne oluyor? yani şeyleri falan mı öğretiyor işte şunla başla </> le falan kapat gibi? çünkü html öğrendim, bir kaç şey biliyorum
  • 0

#6 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 04:30 ÖS

direk javayla başlayan pek bilmiyorum önce c öğrenilir sonra javaya geçilir (öğreten biri varsa 2 haftada java öğrenen arkadaşlar var onlar da c eğitimi almıştı) . evet evde öğrenilebilir c ama hiç temel olmadığından biraz vakit ayıracaksın bol bol program yazmaya çalışacaksın (olur olmaz ne olursa)

basic in amacı programlamayi halka indirmek, yeni baslayacaklara yardimci olmak evet ama bana basic falan gosterilmedi direk c eğitimi verdiler. daha sonra da c yuksek seviyeli bir dil sayılır sonucta, daha da zevkli hale gelmesi için assembler falan öğreniliyor (bu konuda çabalıyorum) ya da dediğim gibi java ya geçiliyor. iki alanda da para var :):)
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81

#7 Zimonze

Zimonze

Knight

• Members
  • 388 İleti

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 07:30 ÖS

ok sağol yaw:D ben o zaman en kısa zamanda papatya yayıncılığı alıyorum. a'dan z ye anlatıyordur inşallah:) adım adım falan:D
  • 0

#8 dogusural

dogusural

First Sergeant

• Members
  • 193 İleti

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 07:31 ÖS

C ve ya java dan nasıl para kazanabildiğini söyler misin ?
  • 0

#9 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 06 Ekim 2008 - 07:54 ÖS

c ile değil c yi ya da c++ ı java öğrenmek için altyapı amaçlı yapacaksın, java ile kazanırsın. java yı çok iyi kavradığında yazabileceğin çok program var. işyerlerinde de geçerli. kullanılması kolay ve her işe yarayan bir dil :D bilemiyorum c yi yalayıp yutmuş insanlar (bizim hoca, kendine akare derdi :D) java program yazıyor...
  • 0

#10 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2008 - 09:52 ÖS

Direkt C den başla Zimonze. Ama önceden öğreneceğin Pascalın zararı olur mu bilmem ki..

Ben direkt C den başladım kötü de olmadı.
  • 0

#11 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 11 Aralık 2008 - 12:32 ÖÖ

pascal, delphi için öğreniliyor. c çıktı pascalın bir espirisi kalmadı. direk javadan baslamayı dusunen biri için bir de pascal öğrenmek yolu bence gereksiz yere uzatır.
  • 0

#12 Quxet

Quxet

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 12 İleti

Yazma tarihi: 30 Mart 2009 - 01:21 ÖÖ

Henüz ilk kez programcılığa başlayacaksan c++ ile başlaman en mantıklısı olur.
Kütüphane kavramları , değişken atamaları , döngüler vs gibi şeyleri en basit olarak C++ ile anlayabilirsin.C temel yapısı itibariyle çok güçlü ve esnek bir dil java gibi farklı dillere kaymak gibi bir düşüncende varsa buradan başlaman temelini ve algoritma kurgunu geliştirmende sana fayda sağlayacaktır.
  • 0

#13 libalax

libalax

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 24 İleti

Yazma tarihi: 14 Nisan 2010 - 09:47 ÖÖ

C yada C++ ogrenmeye calısma piyasa suan da C# ve Java uzerine kurlu bu ikisininden birini ogrenebilirsen digerini de cok kısa bi sürede ögrenebilirsin ama önceden uyarmam gerekir disiplin isteyen bir is günde minimum 6 saat fln calısman gerekiyor iyi bir yazılımcı olabilmen icin.ayrıca SQL server yada Oracle da ogrenmen gerekicek database işlemlerini yapabilmen icin..C# yada Java dememin sebebide nesne yönelimli yani object oriented programlama dilleri olması..
  • 0

#14 libalax

libalax

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 24 İleti

Yazma tarihi: 14 Nisan 2010 - 09:49 ÖÖ

gönderim tarihine bakmamısım kusura bakmayın arkadaslar..
  • 0

#15 qweqwe

qweqwe

Scout

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 36 İleti

Yazma tarihi: 06 Mayıs 2010 - 07:33 ÖS

Assembler a gir :P :) şaka şaka sen direk C # ve C + + öğrenmeye bak.Sonra Javaya dönersin.Delphi felan iyi olur.
  • 0

#16 seti

seti

Scout

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2010 - 06:26 ÖS

SQL Server ile birlikte C# tavsiye ederim.
  • 0

#17 inflameous

inflameous

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 392 İleti

Yazma tarihi: 08 Ocak 2012 - 10:20 ÖÖ

python öğren bence ya da direkt javayla başla. deitel güzel diyorlar

Konu inflameous tarafından 08 Ocak 2012 - 10:20 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#18 Dammit

Dammit

Founder

• Executives
  • 1.053 İleti

Yazma tarihi: 19 Şubat 2012 - 11:13 ÖÖ

dil degil onemli olan burada dil ile ne yapmak istedigin :D

C ile kucucuk bir GUI tasarlamak bile asiri zordur mesela, cok ayrintili memory management bilmelisini ki C'yi normalde hakikaten memory managementi ile pointerlari ve isine yarayacak fonksiyonlari ile ogrenmek ve birseyler yapabilir duruma gelmek en az 2 yil alacak birsey.

Masaustu program yapmayi dusunuyorsan Java veya C# ile baslamalisin direk, C daha cok muhendislik duzeyinde bir dil. C ile genelde web server gibi server-side programlar yazilir. Direk Java veya C# ile ogrenmeye baslayabilirsin sorun olmaz, bazi universiteler bilgisayar muhendisliklerinde direk Java ile basliyorlar egitime C gormeden.

Web tasarlamak istiyorsan PHP sana programlamayi ogretecek hem kullanmasi kolay hem de "web" konusunda her isini gorebilecek bir dildir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı